במערכת אכיפת החוק מזהירים מהמתיחות הפוליטית - حصاد اليوم

במערכת אכיפת החוק מזהירים מהמתיחות הפוליטית


גורמים במערכת אכיפת החוק מזהירים: ככל שהחקיקה תתקדם, האלימות תחריף. “ההסתה ברשתות החברתיות מתורגמת לשטח ועלולה להוביל, חלילה, לאלימות קשה יותר ממה שראינו עד כה”, אמר אתמול (שבת) בכיר במערכת אכיפת החוק.

ל”ישראל עכשיו” נודע כי בדיונים האחרונים עלה הצורך בטיפול דחוף בהסתה ואחת הפעולות הנדונות לצורך כך היא ביצוע שינויי חקיקה כמו הטלת קנסות מנהליים על מסיתים במקביל להליכים פליליים נגדם.

קללות וצעקות נגד המפגינים באור עקיבא // שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים (ארכיון)

עוד נודע כי התמונה המודיעינית מכוונת כעת לשר המשפטים יריב לוין. “ההסתה ממוקדת בו”, הוסיף הבכיר, “שמו מופיע יותר בפרסומי הסתה וכמי שמסכל ניסיונות פשרה”, הוסיף הבכיר ל”ישראל עכשיו”.

כמו כן, גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק הביעו ביממה האחרונה חשש מהחרפת אירועי האלימות הפיזית באור עקיבא, הרצליה ובמקומות נוספים בישראל, ומההסתה ברשתות החברתיות על רקע הרפורמה. של מערכת המשפט וגל המחאה ההולך וגובר סביבו. מקורות מודיעין כבר זיהו לפני מספר שבועות כי ההפגנות נגד הרפורמה הופכות ל”אירועים אלימים ונפיצים”. אחת הסיבות לכך היא הגעתם של תומכי הרפורמה לעשרות מוקדי המחאה של מתנגדיה, המחייבת את המשטרה להקצות כוחות גדולים יותר על מנת לחתוך את הניצים.

יעד מרכזי להסתה – יריב לוין, כיתוב מרוסס על קיר ביתו של חבר הכנסת (ארכיון), צילום: יונתן שאול

לדברי גורמים במשטרה, בחלק מהמקומות לא היה עד כה מידע מוקדם על כוונתם של תומכי הרפורמה להגיע להפגנות והדבר הוביל לאירועים אלימים בין הצדדים. לצד זאת, המשטרה עקבה בשבועות האחרונים אחר עשרות פוסטים ברשתות החברתיות המסיתות לאלימות חמורה.

לאחרונה הוקם במשטרה צוות בראשות ראש אגף החקירות, תת-ניצב שלומית קרקעות, הפועל בשיתוף עם בכירים בפרקליטות, בשירות הביטחון הכללי ובמשרד לביטחון לאומי. הצוות כבר נפגש בשתי הזדמנויות עם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ובין היתר סוכם על קידום שינויי חקיקה בנושא ההמרדה ברשתות החברתיות, שאחד מהם הוא מתן קנסות מנהליים לצד המשך החקירה הפלילית.

גורמים במשטרה הביעו אתמול דאגה רבה לנוכח הגידול באירועי האלימות והחיכוכים בין תומכי הרפורמה למתנגדיה במשטרה. הם מעריכים שככל שהליכי החקיקה יתקדמים, תתרחב גם המחאה ואיתה האלימות בין הצדדים.

באחד הדיונים הזהירו גורמים במשטרה כי החמרה במחאה יוצרת מצב בו רוב כוחות השטח עסוקים ב”טיפול” ושמירה על הסדר הציבורי, דבר המשפיע על עבודת המשטרה הקלאסית השוטפת. מענה לצרכי הציבור. “להסתה ברשתות יש משמעות רבה למתרחש בשטח, לכן אנחנו מפעילים בימים אלה מערך משמעותי לזהות בזמן אמת פרסומים מתלהטים שעלולים להוביל לאלימות חמורה”.

האם טעינו נתקן את זה! אם מצאת שגיאה במאמר, נודה לך אם תשתף אותה איתנו

اترك رد

%d مدونون معجبون بهذه: