המשבר החוקתי עלול להוביל להפיכה צבאית שבה נתניהו משתלט על מוסדות השלטון והופך דיקטטור חסר מעצורים - حصاد اليوم

המשבר החוקתי עלול להוביל להפיכה צבאית שבה נתניהו משתלט על מוסדות השלטון והופך דיקטטור חסר מעצורים


נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ’ אריאל פורת, הוא נגד הח”כים הטוענים שיש לציית לממשלה ולא לבג”ץ. לדעתו זו תהיה “הפיכה צבאית”. בעוד המאבק על הרפורמה המשפטית נמשך, פורת מסבירה מה יקרה בפועל במקרה של משבר חוקתי”.

פרופסור פורת מסביר: “במצב כזה, אנשי ונשות השירות הציבורי, כמו הרמטכ”ל, המפכ”ל ועוד רבים אחרים, יצטרכו להחליט למי לציית – אם לפוליטיקאים ואם לפסיקות ולהחלטות. של בית המשפט”, כתבה הערב (שבת) פורת.

נשיא האוניברסיטה כתב לצוות המורים: “המצב המשפטי בעניין זה ברור כשמש בצהריים: הממשלה, ואנשי השירות הציבורי חייבים לציית לבית המשפט, ולו רק לו. בכל מערכת משפט דמוקרטית, בית המשפט הוא המוסד היחיד המוסמך לפרש את החוקה והחוק”.

במכתב הביע את דאגתו מהמצב וכתב: “למרות זאת, לאחרונה נשמעו קולות מכמה גורמים שעלולים ליצור את הרושם שההפך הוא הנכון, וכי חובת הציות לממשלה קודמת לחובת הציות. פסיקת בית המשפט (או הנחיות היועץ המשפטי לממשלה). העובדה מטרידה במיוחד, לפי סקר שפורסם אתמול, לעמדה השגויה הזו יש תמיכה ציבורית שאינה שולית. כאמור, עקרונות משפטיים מעטים הם כדברי ברור כעיקרון זה. אי ציות לפסיקת בית המשפט העליון על ידי הממשלה או רשויות ציבוריות אחרות היא ‘שבירת כלים’, הנחשבת חמורה כמו הפיכה צבאית”.

נשיא האוניברסיטה ציין כי הוא מאמין שהגורמים המאוזנים בממשלה ובכנסת לא יאפשרו לדבר נורא שכזה לקרות: “אבל אם חלילה נשליך שולל, נהיה במקום אחר לגמרי מהמקום שבו. אנחנו עכשיו. אפילו אנחנו באוניברסיטה נצטרך אז לשקול איך לכלכל את צעדינו”.

לדבריו, הוא מצפה מהממשלה ומהשרים להרגיע את הציבור בישראל ולהכריז בקול רם וברור שאין בכוונתם להפר את פסיקת בית המשפט העליון או להנחיות היועץ המשפטי לממשלה. הוא סיים במשפט: “בימים כמו שהם, אין צורך לציין את המובן מאליו, אבל אלה אינם הימים כפי שהם”.

נושא מרכזי

اترك رد

%d مدونون معجبون بهذه: