הסכמות בין ישראל לפלשתינים בוועידת שארם א-שייח' - حصاد اليوم

הסכמות בין ישראל לפלשתינים בוועידת שארם א-שייח’


“הצעדים החד צדדיים ייפסקו בעתיד הקרוב”: ישראל, הרשות הפלסטינית, ארה”ב, ירדן ומצרים ערכו היום (ראשון) כנס בשארם א-שייח’ כחלק מהמאמץ המדיני האזורי לצמצם את המתיחות בין ישראל לפלסטינים על רקע חג הרמדאן המתקרב.

המשלחת הישראלית, בראשות ראש המל”ל צחי הנגבי ובהשתתפות ראש השב”כ רונן בר, מצבא ההגנה לישראל ובכירי משרדי הביטחון והחוץ, הדגישה כי על מנת כדי למנוע הסלמה במהלך הרמדאן ולאחריו, יש לפעול בנחישות נגד הטרור ללא פשרות. הצדדים חידשו את מחויבותם להבנות שהתגבשו בוועידה הקודמת בעקבה, ובמרכזן מקיימים דיאלוג בנוגע להסכמות אפשריות על הפסקת צעדים חד-צדדיים הדדיים.

ניסיון להרגיע את המתחים לקראת הרמדאן, חבר המשלחת לשארם, ראש השב”כ, רונן בר (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

הצדדים אישרו את התחייבויותיהם לחיזוק הביטחון באזור והדגישו את הצורך להגיע לרגיעה ולמנוע אלימות נוספת. כמו כן, יושם דגש על המאמץ לקדם צעדים בוני אמון שיפתחו אופק מדיני, תוך התמודדות עם הנושאים התלויים ועומדים בדיאלוג ישיר.

במסגרת הוועידה חידשו ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית את התחייבותן המשותפת לפעול לאלתר להפסקת הצעדים החד-צדדיים לתקופה של שלושה עד שישה חודשים. זו כוללת התחייבות ישראלית להפסיק את הדיון ביחידות דיור חדשות בהתנחלויות לתקופה של כארבעה חודשים וכן להפסיק היתרים לנקודות יישוב למשך 6 חודשים.

שני הצדדים אישרו את התחייבויותיהם לכל ההסכמים הקודמים ביניהם, ובפרט את זכותה של הרשות הפלסטינית למלא את אחריותה הביטחונית באזורי A בגדה המערבית. שני הצדדים גם הסכימו על יצירת מנגנון לעצירת אלימות, הסתה והצהרות שעלולות לגרום להסלמה במצב.

כמו כן, הוסכם על הקמת מנגנון לקידום ושיפור מצבו הכלכלי של העם הפלסטיני באופן שיסייע בחיזוק מצבה הפיננסי של הרשות. מנגנונים אלה יגישו דוחות לחמש המדינות באפריל. הצדדים התחייבו שלא לפגוע במצב ההיסטורי הקיים במקומות הקדושים בירושלים, במעשים ובדיבורים, והדגישו בהקשר זה את חשיבות האפוטרופסות ההאשמית ואת תפקידה המיוחד של ממלכת ירדן.

בנוסף לכך, סוכם על המשך כינוס פגישות במתכונת זו, בנוסף לציפייה לשיתוף פעולה במטרה להניח את היסודות לשיחות ישירות בין הפלסטינים והישראלים על מנת להגיע לשלום כולל, כולל ובר קיימא. . הצדדים ייפגשו פעם נוספת במצרים.

האם טעינו נתקן את זה! אם מצאת שגיאה במאמר, נודה לך אם תשתף אותה איתנו

اترك رد

%d مدونون معجبون بهذه: