נתניהו פסל בזלזול את המתווה שהציג הרצוג לפתרון המשבר - حصاد اليوم

נתניהו פסל בזלזול את המתווה שהציג הרצוג לפתרון המשבר


מתווה הנשיא אינו מקובל על נתניהו ואנשיו ומיד עם פרסומו התברר כי זוהי ברכה במסווה וכי הקואליציה תמשיך בתהליך הדיקטטורה ללא מעצורים.

מנגד, באופוזיציה בירכו על היוזמה של הרצוג.

ראש האופוזיציה ויו”ר יש עתיד יאיר לפיד בירך על המתווה ואמר: “עלינו לגשת למתווה הנשיא מתוך כבוד לתפקיד, הרצינות בה נכתב והערכים העומדים בבסיסו. ומוחק את הרעיון שאנחנו עם אחד. כל עוד הקואליציה ממשיכה בדהירת החקיקה הקיצונית והדורסנית, הסכנה לדמוקרטיה הישראלית לא חלפה ונמשיך להיאבק למען ישראל יהודית, דמוקרטית, ליברלית וחזקה”.

גם במחנה המדינה בירכו על המתווה ו”המאמץ העילאי שהקדיש הנשיא לאחדות עם ישראל, מניעת המשבר החוקתי ומלחמת אחים שעלולה לפרוץ בינינו”. עוד נכתב בהודעת המפלגה: “סיעת מחנה המדינה מקבלת את מתווה הנשיא כמקשה אחת, כבסיס לחקיקה במקום המתווה החקיקתי המסוכן הקיים. אני קורא לנתניהו ולכל המפלגות במערכת הפוליטית לנהוג באחריות, בעניין זה. זמן גורלי, לאמץ את המתווה ולהתחיל לקדם אותו מיד”.

ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט פרסם תגובה מטעמו וטען כי “אין מנצחים ומפסידים במתווה הנשיא”, לדבריו, “זהו פתרון למשבר הנורא שמסכן את מדינת ישראל. אפילו בשבילי. כחבר במחנה הימין שמדבר שנים רבות על רפורמה משפטית, המתווה הזה אינו הגשמת כל חלומותיי, אבל כרגע אני מבין שיש סכנה ממשית של מלחמת אחים שמרחפת מעל ישראל. והכי חשוב להגיע להסכמות רחבות. אנחנו אומרים כן לתוכנית של הנשיא לעם. ונשארים ביחד”.

יו”ר ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, מגיב למתווה הפשרה ברפורמה במערכת המשפט שהציג נשיא המדינה יצחק הרצוג.

“אני מברך את הנשיא על המאמץ הרב שהשקיע על מנת למנוע את המשך הקרע בעם ישראל. מתווה הנשיא מהווה בסיס אמיתי לשיח כנה בין כל הצדדים”.

“אני מאמין שהתוצאה הסופית של מתווה הנשיא והדיונים שיתקיימו בכנסת חייבות להיות חוקה ובית משפט לחוקה. כמו כן, אני בטוח שכדי להתגבר על הוויכוח שמקרע את החברה הישראלית, אנו חייבים להסדיר במסגרת הליך החקיקה את נושא הגיוס ושוויון הנטל בצורה מקיפה. ברגע שהקואליציה תיפסק ההבהלה לחקיקה הנוכחית, נצטרף למו”מ מהיר על בסיס המתווה שהוצג”, אמר ליברמן.

המתווה העיקרי של עקרונות העם
א. הצעת הנשיא אינה מתיימרת להחליף את הליך החקיקה, שנמצא בכנסת. מטרת המסמך להתוות בסיס להליכי חקיקה, שיקודמו בהסכמה רחבה.

ב. כל ההסדרים הקבועים בהצעה מהווים חלק אחד, ויש לראותם כמכלול. ההצעה מבטאת איזונים מתאימים, שיש לשמור עליהם במהלך הליכי החקיקה.

שְׁלִישִׁי. כל ההסדרים בהצעה ייחקקו בהליך חקיקה מאוחד.

ד. הליכי חקיקה לחוקי יסוד חדשים לא יקודמו עד להשלמת חקיקת כלל ההסדרים הכלולים בהצעה.

אלוהים. לא ייקבעו הסדרים נוספים במהלך כהונתה של הכנסת ה-52 העוסקים ביחסי הרשויות או בשינוי מעמד הרשות השופטת או כללי פעולתה, הייעוץ המשפטי לממשלה ולזרועותיה.

בחירת שופטים
1. הוועדה לבחירת שופטים תכלול 11 חברים:  3 שרים
 נשיאת בית המשפט העליון, ושני שופטים.
 שלושה חברי כנסת, ביניהם: חבר קואליציה ושני חברי אופוזיציה מסיעות שונות.
 שני נציגי ציבור, עורכי דין, שמונה על ידי שר המשפטים באישור נשיא בית המשפט
החלק העליון

בחירת שופטים ברוב של 7 חברים, לפחות 4 נשים ונציג אחד מהחברה הערבית. 2. הוועדה תבחר את הנשיא לפי הנוהג הקיים. 3. לתחומי שיפוט אחרים – בחירה ברוב של שבעה חברי ועדה, לרבות שופט מכהן בבית המשפט.
החלק העליון

חקיקת חוק יסוד: החקיקה
1. יחוקק חוק יסוד: החקיקה.
2. חוק יסוד יתקבל בארבע קריאות במליאת הכנסת. שלוש הקריאות הראשונות ברוב של 11. קריאה רביעית – 08 חברי כנסת. בכנסת הבאה – 78 חברי כנסת.

3. הנחיות לגבי בחירות – ברוב של 08 חברי כנסת בכל ארבע הקריאות. 4. חוקי יסוד קיימים להגנתנו.

ביקורת שיפוטית
1. ביקורת שיפוטית על חוקים בהרכב מורחב של 11 שופטים ברוב של שני שלישים.

2. אין ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד.

3. יגובש מתווה מוסכם לשירות צבאי או שירות לאומי אזרחי שיחוקק כחוק יסוד ויהיה חסין מביקורת שיפוטית.

4. ביקורת שיפוטית חוקתית תמשיך לחול על מלוא הזכויות הנגזרות מהזכות לכבוד
האדם

עיגון זכויות
הוא יעוגן בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, הזכות לשוויון ואיסור הפליה; הזכות לחופש הביטוי, הדעה, ההפגנה וההתכנסות, ובמקביל, יופעל מהלך חוקתי רחב בשיתוף הציבור בבית הנשיא לגיבוש והשלמת מגילת זכויות יסוד מקיפה, בהסכמה רחבה.
סְבִירוּת
1. ביטול עילת הסבירות ביחס להחלטות הממשלה בישיבתה, בענייני מדיניות ומינויים לשרים. 2. צמצום עילות הסבירות להחלטות שרים בענייני מדיניות. 3. כלל הסבירות ימשיך לחול ביחס לרשויות מדינה אחרות ולרשויות ציבוריות אחרות.

מעמד היועצים המשפטיים
1. מינוי יועצים משפטיים לתקופה של שנה באמצעות מכרז כמקובל כיום. 2. אפשרות העברת יועץ משפטי מתפקידו אם יש חילוקי דעות מהותיים בינו לבין השר
ומתמשך המונעים שיתוף פעולה יעיל ביניהם, בכפוף לאישור ועדה מיוחדת. 3. חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה והיועצים המשפטיים מחייבת. 4. שר יהיה זכאי לקבל ייצוג משפטי נפרד בפני בתי המשפט.
תכנית רב שנתית להפחתת העומס על מערכת המשפט
2

اترك رد

%d مدونون معجبون بهذه: